top of page
Поиск

Цікаві факти про кисень

  • Фото автора: yuliaa0
    yuliaa0
  • 6 дек. 2015 г.
  • 3 мин. чтения

Що ми знаємо про кисень, будучи простими людьми, а не вченими? Що це найважливіший і найпоширеніший елемент на Землі, у вільному вигляді представлений як газ. Будучи складовою частиною повітря, кисень оточує нас всюди.

Він не має запаху, кольору і смаку. Його символіка — буква «О» від латинського Oxygenium. Мінімальний обсяг такої інформації не дозволяє описати настільки значимий хімічний елемент. Представляємо цікаві факти про кисень.

Звичне для всіх слово «кисень» має досить цікаве походження. Справа в тому, що дане слово є запозиченим із французької термінології, а точніше бере свій початок від первинного (помилкового) уявлення про те, що кисень знаходиться у всіх кислотах. У зв’язку з цим видатний хімік Франції А. Л. Лавуазьє запропонував термін «оксиген» (на франц. Oxygene), який, у свою чергу, походить від давньогрецького слова «oxygenium» і означає «народжуючий кислоту» (oxys — кислий, genos — народження). В українській мові елемент спочатку іменувався «киснетвором», пізніше утворилося і «прижилося» слово «кисень».

Перші згадки про цю унікальну речовину зустрічаються ще в рукописах 8-го століття китайського алхіміка Мао Хоа. Також встановлено факт, що свого часу Л. да Вінчі вивчав хімію кисню, не підозрюючи тоді, що він є елементом.

Офіційно першовідкривачем кисню вважається британський натураліст Джозе Прістлі, який влітку 1774 провів експеримент, розклавши оксид ртуті. Але трьома роками раніше шведському вченому К. Шеєле вдалося виділити кисень шляхом розкладання оксиду азоту. Про свою наукову знахідку він цілком повідав світу, виклавши всю інформацію в книзі. Однак паперове видання було випущено надто пізно — лише в 1777 р, і Шеєле не був привласнений статус першості відкриття.

Також велика заслуга в дослідженні кисню і таких діячів, як П’єра Байена, який назвав елемент «пружним флюїдом» і визначив деякі його властивості, і А. Лавуазьє, який пояснив функцію кисню в процесі горіння і дихання.

Вся зелень планети за один тільки рік утворює приблизно 3000000000000 тонн кисню. Проте його зміст в атмосфері складає на сьогоднішній день 21% (у містах-мегаполісах і зовсім 18%), в той час як кілька мільйонів років тому концентрація була майже в 2 рази вище — 37-40%. Кількість кисню в повітрі нижче 8% вважається загрозою для життя.

У рік одне дерево може виробляти до 125 кг. кисню. Цього цілком достатньо, щоб забезпечити свіжим повітрям 2-х чоловік.

Якщо наша планета позбудеться кисню хоча б на кілька секунд, то відбудеться безліч страшних явищ: денне небо відразу потемніє, земна кора почне лопатися, вода перетвориться в пару (водень попросту стане газоподібним), бетонні споруди перетворяться на руїни. А все тому, що кисень — важлива складова усього перерахованого.

А ось якщо концентрація кисню в повітрі збільшиться в рази, то всі аеробні організми, у тому числі і людина, загинуть від гіпервентиляції, дерева продовжать горіти, навіть якщо буде дощ.

На думку вчених, підвищений вміст кисню в атмосфері сприяло свого часу (300 мільйонів років тому) збільшенню в розмірах земноводних і комах.

Рибам не потрібно великої кількості кисню. Але мало хто знає, що і серед них є прівереди, наприклад, короп. Йому потрібна киснева концентрація мінімум 4 мг / л. Карась ж, навпаки, вважається найменш прискіпливим, тому він добре приживається навіть в зарослих та замулених водоймах.

Майже в 2/3 тіла людини розташовується кисень. Він «подається» в органи через кровоносну систему. Однак рогівки очей — та єдина частина, яка отримує елемент безпосередньо з повітря.

Кисень отримав визнання в медицині і косметології. З ним надають допомогу хворим на серцево-судинні захворювання, гіпоксією різного походження, бронхіальної астми, при шоці і задусі. Також для зміцнення імунної системи і профілактики багатьох недуг можуть застосовуватися кисневі коктейлі.

Косметична спрямованість цієї речовини полягає в омолоджуючому ефекті, поліпшенні стану шкіри, підвищенні її еластичності і тонусу. Досягається результат різними способами, наприклад, з використанням кремів, масок, збагачених киснем, мезотерапією на основі того ж елементу.


 
 
 

Недавние посты

Смотреть все
Дистанційне навчання 2020 н.р.

Мої вітання шановні учні! Ми з вами починаємо навчання дистанційно з допомогою платформи google. Для кожного класу є інструкція як...

 
 
 

Comentários


Ищите нас здесь

Внести через PayPal

© 2023 «Прямой эфир». Сайт создан на Wix.com

bottom of page